Kaphatnak-e feliratozott munkaruhát 2025. január 18-án a balassagyarmati szemétszállítók – szegezte a kérdést az egyik ellenzéki önkormányzati képviselő az új városi hulladékgyűjtő cég vezetőjéhez. Személyeskedő vitában ismerhette meg a város, hogy veszteséges volt az eddigi működés.
Csak rentábilissá tehető hulladékszállítást támogat az Európai Unió, a kisebb területeken gazdálkodó társaságok veszteséges finanszírozása senki számára nem lehet cél, ezért fontos, hogy Balassagyarmat meglépi a háztartási hulladékgyűjtés átalakítását, ezzel egy nagyobb rendszerhez csatlakozik és pénzügyileg is jól jár – mondta a leendő szolgáltató vezetője ma Balassagyarmaton az önkormányzat nyilvános ülésén. Feigl Ferenc a Közép-Magyarországi Regionális Hulladékgazdálkodási Nonprofit KFT. (KMRH) ügyvezetője reményei szerint január 1-jén kezdheti meg a KMRH a városi szemétszállítást, az ezt megalapozó támogatást ma hivatalosan is megadta a képviselő-testület.
Az előzetes vitában több önkormányzati képviselő is kérdéseket intézett a leendő vezetőhöz. Bojtos István, a Szövetség a Balassagyarmatiakért Egyesület (SZAB) nevű baloldali tömörülés képviselője szerint a Balassagyarmati Városüzemeltetési Nonprofit KFT-nél (BVÜ) dolgozók családjait meg kell védeni, mert nem lehet tudni, hogy mi fog történni majd az átalakulás során a szemétszállítással és a cég munkatársaival sem. Bojtost részletekbe menően az is érdekelte, hogy kapnak-e majd munkaruhát a dolgozók január 18-án.
Feigl Ferenc szerint az ilyen típusú kérdések bizonyítják azt, hogy egyes képviselők nem értik a téma lényegét, és internetes pletykákból tájékozódnak, majd korbácsolják a rossz hangulatot – célzott arra, hogy az átalakulás témájában egyes, Balassagyarmathoz kapcsolódó internetes fórumokon dezinformációkat terjesztenek. Így merült fel az is, hogy a KMRH nem fogja biztosítani a szükséges felszerelést a dolgozók számára.
A védőfelszerelés kötelező, munkaruhát is adunk, de ezen röhögőgörcsöt kapok. Most elmondom Önnek, hogy a 300 dolgozómnak nincs 10 millió forintnyi ez a kiadásunk. Amíg nem kötik bizonyos intelligencia szinthez, hogy ki kérdezhet és ki nem, addig mindig felmerülnek majd ilyen kérdések.
– mondta a KMRH ügyvezetője.
Szintén Bojtos István vetette fel, hogy nem garantált a BVÜ munkatársainak jogfolytonos átvétele, mert a KMRH ügyvezetője azt mondta, hogy nem kell neki a meglévő géppark és a dolgozók sem. Feigl kikérte magának, hogy ilyet mondott volna, és úgy válaszolt: nincs szüksége sem a gépekre, sem a dolgozókra, mert képes lenne megoldani azt a cégénél dolgozó állománnyal is. Azonban a BVÜ esetében azt vállalta, hogy minden kollégát változatlanul és jogfolytonosan átvesz. Feigl azzal a hasonlattal élt, hogy számára az egész olyan, mint egy házasság első látásra, mert az oltárnál állva fog kiderülni, hogy kit vesz el feleségül – fogalmazott annak kapcsán, hogy a dolgozók valós hozzáállását majd csak január 1-jétől ismerheti meg. Hozzátette: azt az előzetes tárgyalások során kijelentette, hogy nem fogja megvásárolni a BVÜ gépparkját, mert ellenzéki politikusok számháborút akarnak majd játszani, hogy miért éppen annyiért veszi meg a vállalkozó a járműveket, és miért nem fizet többet. Ezért azokat a tulajdonos, Balassagyarmat önkormányzata értékesítheti majd bárkinek.
A SZAB másik képviselője, Borenszki Ervin hozzászólásában megemlítette, hogy az előterjesztés átadandó bútorokat is tartalmaz, de annak tételes listáját nem látja a dokumentumok között. Erre Csach Gábor Fidesz-KDNP-s polgármester válaszában azt mondta: a képviselők akkor kapják meg a listát, amikor a cég munkatársai eldöntik, hogy pontosan mire van szükségük.
Borenszki szerint az ellenzék nem érzi biztosnak a szemétszállítás jövőjét, ezért Magyarországon több helyen is ragaszkodnak ahhoz, hogy helyi társaság szervezze meg a hulladék begyűjtését. Elmondta azt is, hogy a BVÜ dolgozói sem érzik, hogy őket bárki képviselné. Feiglhez fordulva tudatta, hogy az új cég vezetője egyáltalán nem tárgyalt a munkatársakkal, csak a polgármester vállalta magára ezt a feladatot.
Borenszki szavaira Feigl úgy reagált: november 6-án volt egyeztetés a BVÜ dolgozókkal, amire a szakszervezetet is meghívták, de végül a polgármesteren kívül senki sem ment el, vagyis Borenszki állítása egyszerűen nem volt igaz.
A cég eladását a SZAB korábbi prominens politikusa Gyenes Szilárd is támogatta, aki az előző önkormányzati ciklusban sürgette a BVÜ értékesítését. Csach Gábor Fidesz-KDNP-s polgármester őt idézte:
addig kellene belőle kiszállni, amíg realizálható vagyont lehet vele elérni, különben később ingyen fogja odaadni a város.
Csach Gábor hozzátette: Gyenes Szilárd látta azt, hogy a több éve veszteséges Balassagyarmati Városüzemeltetési Nonprofit KFT-be csak önti a pénzt az önkormányzat. A polgármester emlékeztetett, hogy az önkormányzat 2021-ben döntött a cég eladásáról, ez az érintettek számára nem lehetett ismeretlen.
Huszár Péter városüzemeltetési alpolgármester (Fidesz-KDNP) szakterületéről tekintett rá a témára, és azt mondta, hogy a gyarmati szemétszállító cég évek óta hatalmas mennyiségű finanszírozást kap a veszteségek legyőzésére, miközben az ő listája egyre hosszabb a városüzemeltetési teendőkkel – utalt arra, hogy a pénzt fejlesztésekre is fordíthatták volna eddig. Huszár szerint jövőre végre lehetőségük lesz a több tízmilliós éves pénzpumpát többek között járdaépítéshez használni.
Feigl Ferenctől végül azt is megtudták az önkormányzati képviselők, hogy nem csak a fajlagosan alacsonyabb áron elvitt hulladékok által jár jobban Balassagyarmat, hanem a KMRH új telephelyet bérel majd a Harap utcában, ami havonta 3,5 millió forint bevételt visz az önkormányzathoz.