A Filharmónia Magyarország június 27. és július 5. között szervezi meg a legnagyobb múltú magyarországi régizenei fesztivált, a váci Régi Zenei Napokat, szeptember 8. és 14. között pedig a Budapesti Nemzetközi Csellóversenyt. Mindkét eseményre rangos külföldi művészeket is várnak.

Hirdetések

A rendezvényeket bemutató hétfői budapesti sajtótájékoztatón Vashegyi György karmester, a Haydneum művészeti igazgatója felidézte, hogy a Régi Zenei Napokat eleinte Sopronban, majd Eszterházán rendezték meg.

Hirdetések

2017 óta a rendezvény Vácra költözött, amely ideális helyszínnek bizonyult a fesztivál számára – emelte ki.

Tájékoztatása szerint a 41. alkalommal megrendezett Régi Zenei Napok nyitó és záró koncertjén a barokk stílus kevésbé ismert bécsi mesterei kerülnek reflektorfénybe, és a közönség megismerkedhet a Haydneum legfrissebb kutatásai során nemrég feltárt művekkel is.

Június 27-én a fesztivál nyitó koncertjén a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar lesz hallható – közölte Vashegyi György, hozzátéve, hogy a hangversenyen Johann Joseph Fux és Gregor Joseph Werner művei, valamint Francesco Bartolomeo Conti Szent Péter és Pál miséje lesz hallható, amely a Johann Sebastian Bach által is nagyra becsült szerző egyik főműve.

Június 28-án a Simplicissimus Kamaraegyüttes ad családi koncertet a PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpont Beer Miklós-termében – mondta az igazgató.

Kiemelte: június 29-én a magyarok vezette svájci együttes, a Capricornus Consort Basel a Barátok templomában lép fel, ahol a művészek Johann Sebastian Bach billentyűs műveit szólaltatják meg zenekari átiratban.

A Régi Zenei Napokon mesterkurzusokat vezető, nemzetközileg elismert művészek koncertje, a Professzorok Hangversenye július 2-án, a Piarista Kilátó Központban lesz hallható, a fesztivál záró koncertjére – melyen többek között német és francia barokk művek csendülnek fel – pedig július 5-én kerül sor a Fehérek templomában – sorolta Vashegyi György.

Az eseményre kiadott sajtóközleményben emlékeztetnek arra, hogy mivel Magyarországon nincs iskolai rendszerű régizenei képzés, a mesterkurzusok a tudásátadás legfontosabb közegei, amelyek egyúttal közösségként is összehozzák a régizene iránt érdeklődőket.

A kurzusokat vezető, nemzetközileg elismert mesterek – Kovács Ágnes és Elisabeth Scholl (ének), Veronika Skuplik (barokk hegedű), Szomor Dániel (violone, nagybőgő), Andrea Buccarella (csembaló), Januj Anna (furulya), Vashegyi György (kamarazene), valamint Nagy Réka (viola da gamba, cselló) – mellett a részt vevő hallgatók is bemutatják tudásukat egy koncerten, de az érdeklődők a kurzusok óráin is részt vehetnek – emelték ki, hozzátéve, hogy a Régi Zenei Napokon a látogatókat zenés vásári forgatag, reneszánsz táncház, pódiumbeszélgetés és hangszerészműhely-látogatás is várja.

Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója a hétfői sajtótájékoztatón elmondta, hogy a szeptember 8. és 14. között a Zeneakadémián zajló Budapesti Nemzetközi Csellóversenyen – amelyen a nemzetközi zsűri elnöke Frans Helmerson, a zsűri művészeti vezetője pedig Várdai István lesz – a személyes versenyre kiválasztott legkiválóbb fiatalok mérik össze tudásukat szólóban, zongora- és zenekari kísérettel.

Kiemelte: a versenyre összesen 135 csellista jelentkezett, egyebek mellett Ausztriából, Ausztráliából, Olaszországból, valamint Kínából is.

Várdai István csellóművész videóüzenetében hangsúlyozta, hogy a versenyre jelentkezők létszáma felülmúlta a várakozásokat. Hozzátette: nemzetközileg elismert művészek, tanárok, kiválóságok fémjelzik a verseny a minőségét, aminek köszönhetően az esemény átlépte a „láthatósági küszöböt” nemzetközi szinten.

Az eseményre kiadott közlemény szerint a Budapesti Nemzetközi Csellóverseny elődöntőjében a versenyzők kíséret nélkül, valamint zongorakísérettel játszanak, a középdöntőben pedig a Liszt Ferenc Kamarazenekar közreműködésével adják elő a legnépszerűbb csellóversenyeket.

A döntőben a versenyzők mögött a Nemzeti Filharmonikus Zenekar játszik, és a csellóirodalom legnehezebb versenyműveit hallhatja a közönség.

A győztesek az értékes nyeremények és különdíjak mellett fellépési lehetőséget is kapnak, és gálakoncertet is adnak a Zeneakadémián.

A verseny fordulói nyilvánosak, így az érdeklődők megismerhetik, hogyan játszanak a világ legjobb 30 év alatti csellistái – hangsúlyozták a közleményben.

Bővebb információk a programokról a www.filharmonia.hu weboldalon találhatók.

Fotó: filharmonia.hu

Hirdetések