Július 17-én ünnepeljük az Emoji Világnapot. A kisméretű digitális ikonok napjainkban szinte minden online beszélgetésben helyet kapnak, így egyértelműen a mindennapi kommunikációnk szerves részévé váltak. Az emojik jelentőségét felismerve a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) felületei ma már azoknak is segítőkezet nyújtanak, akik még csak ismerkednek a digitális tér apró piktogramjaival – tudatta az NMHH kommunikációs igazgatósága az MTI-vel kedden közleményben.

Hirdetések

A színes ikonokon keresztüli kommunikáció ötlete eredetileg Japánból származtatható. A felkelő Nap országában már 1989 körül használtak egyszerű rajzocskákat – például időjárási szimbólumokat – elektronikus kijelzőkön, az első, 176 emojiból álló ikonkészletet pedig 1999-ben alkotta meg Shigetaka Kurita. A japán grafikus piktogramjai az NTT DoCoMo i-mode mobilinternet-platformjához készültek, amely szolgáltatás az elsők között tette lehetővé a mobiltelefonokon keresztüli internetelérést – még jóval az okostelefonok megjelenése előtt.

Hirdetések

Napjainkban az emojik népszerűsége világszerte töretlen: a felhasználók több mint 90 százaléka alkalmazza őket üzeneteiben és posztjaiban. A legkedveltebbek között szerepel a sírva nevetős arc és a szív. Ezek az ikonok egyszerű, vizuális formában képesek kifejezni érzelmeket, hangulatokat, és akár komplex üzeneteket is – ez az oka, hogy a digitális kommunikációban nélkülözhetetlen eszközzé váltak.

Az emojik hasznos funkciói közé tartozik, hogy átsegítenek a nyelvi és kulturális akadályokon, hiszen univerzális jelekként szolgálnak, amelyek elősegítik a kölcsönös megértést a világ különböző pontjain élők között. Emellett gyorsabbá és kifejezőbbé teszik az online párbeszédet, hiszen egy-egy emoji sokszor többet mond el, mint egy hosszú szöveg. Mindemellett az is igaz, hogy egyes piktogramok jelentése eltérő lehet a különböző kultúrák és generációk számára, így egy-egy emoji is más hangulatot tükrözhet például egy tizenéves és egy felnőtt számára.

Mindemellett a kritikus hangok szerint az emojik használata árthat az írott nyelvnek, mert széttöredezetté, kevésbé formálttá teheti az írásbeli kommunikációt, és hozzájárulhat a helyesírási és nyelvtani szabályok lazulásához. Ennek ellenére a mindennapi digitális életben betöltött szerepük ma már megkérdőjelezhetetlen, az NMHH pedig a médiatudatosság és a digitális írástudás fejlesztésének részeként fontosnak tartja az ilyen apróságnak tűnő, mégis sokatmondó jelenségek tudatos használatát is.

Az Emoji világnap kiváló alkalom arra, hogy elgondolkodjunk azon, hogyan tudjuk ezeket a modern kommunikációs eszközöket felelősségteljesen és hitelesen használni – különösen az online térben, ahol a félreértések könnyen konfliktushoz vezethetnek. A piktogramok használatakor éppen ezért érdemes elgondolkodnunk az adott helyzetben hordozott jelentésükön is.

Azok számára, akik kedvet kapnak az emojik használatához, de még nem érzik magukat magabiztosnak ezen a téren, az NMHH gyerekaneten.hu oldala nyújthat segítséget – közölte az NMHH.

Hirdetések