Balassagyarmat profi országúti kerékpárversenyzője, az Epronex csapat tagjaként idén is látható a Tour de Hongrie mezőnyében. Rózsa Balázs ezúttal is a legjobb magyarok között akar lenni, erről beszélt a Megafon rádiónak. Hogy mi kell hozzá, azt most azok is megérthetik, akik még nem láttak országúti kerékpársportot.
Az országúti kerékpárversenyek televíziós közvetítésével még azok is megbarátkozhattak a ’90-es évek elején, akik addig jórészt csak katalógusokból láthattak külföldi tájakat. A lenyűgöző helikopteres légi képeken keresztül a világ úgy tárult a nézők elé, hogy közben észrevétlenül a sport is beköltözött hozzájuk. Mára a magyar körverseny, az éppen idén 100 éves Tour de Hongrie is ezt mutatja, csak immár minden eddiginél nagyobb közönség követheti a magyarországi eseményeket és a hazai tájak szépségét.
Az idő múlásával fejlődő Tour de Hongrie új vidéki helyszíneken is járt az utóbbi évek során, többek között Balassagyarmat rövid időn belül kétszer is rajthelyszín volt.
A nógrádi település kiválasztása a szervezők és a városvezetés közös szándéka volt, mert azt remélték, hogy jó például szolgál, hogy Balassagyarmat szülöttjének, Rózsa Balázs profi országúti kerékpárversenyzőnek közvetlenül is drukkolhatnak azok is, akik csak őt ismerik, de a kerékpársport szabályait alig – mondta annak idején az esemény szervezője, Eisenkrammer Károly.
Rózsa Balázs 1995-ben született, számos hazai és nemzetközi országúti kerékpárversenyen, különféle magyar és külföldi klubok sportolójaként indult, jelenleg a magyarországi Epronex tagjaként teker a Tour de Hongrien. A Megafon helyi rádió adásában elmondta, hogy folyamatos intenzív edzésből áll az élete, e mellett volt képes jogi doktori végzettségét megszerezni, éppen az egyik verseny előtt. Sőt, azóta már dolgozik is, ennek ellenére is bírja az élsportot.
Igyekszem a sporton túli életemet is valamilyen szinten vezetni, ebben az is fontos, hogy a tanulmányaimat folytatni tudjam, hogy a gyakorlati életben is jó tudjak lenni, illetve, ha egyszer eljutok oda, hogy a sportot abbahagyom, akkor tudnom kell, hogy hol a helyem. Szóval, mint a sportban, úgy az életben összességében is tudatos próbálok lenni.
– mondta a rádióban a most 30 éves Rózsa. A balassagyarmati versenyző arra is kitért, hogy idén az élete talán egyik legjobb formáját éli meg, ezért magabiztosan tudja kijelenteni, hogy a tavalyihoz hasonlóan most is képes küzdeni kiemelkedő eredményekért a Tour de Hongrie mezőnyében.
A legjobb eredményt az olyan szakaszokon tudom elérni én is, ami kellően nehéz, illetve korábban is szerintem már említettem, hogy versenyt csak úgy tudok nyerni, hogy ha egy kis csoporttal érkezem meg a végelszámolásra.
Hozzátette: jó dolog nyerni, de – mint fogalmazott – a földön kell maradni, mert ő biztosan nem képes az abszolút versengésben élre törni, még a napi szakaszok kapcsán sem állítja, hogy esélyes, de magyarként mutathat kitűnő teljesítményt. Rózsa Balázs számára az optimális versenyt a sík szakaszok adják, erre fog összpontosítani.
Rózsa azt is elmagyarázta, hogy a verseny valójában nem a bringások egyéni teljesítményéről szól, az csak egy kisebb része. A versenyzők egy csapat tagjaként méretnek meg, és azon belül minden tagnak előre kiosztott szerepe van, mindenki egyért hajt, a kijelölt legjobb tagjuk sikeréért. Ha a verseny közben váratlanul mégsem tudják véghez vinni a tervet, akkor a pillanatnyi helyzettől függően akár improvizálniuk kell.

A szökésekre specializálódom, de ha nem szökésben vagyok, akkor a csapat sprintereit próbálom minél jobb helyzetbe hozni a verseny végjátékában. Nekem is van egy gyorsaságom, amit ebben kamatoztatni tudok, értelemszerűen a legjobbakkal a hegyekre nem tudok abban a tempóban felmenni. Ebből is fakad az, hogy az összetettben nem leszek ott, de ettől függetlenül is tudok olyan eredményeket elérni, ami az én karakteremnek megfelelő.
2024-ben a verseny első két napján szinte csak Rózsáról szóltak a hírek, ő volt az, aki kimagaslott a magyarok közül, és ugyancsak ő volt az, aki az egyes szakaszokon akkora előnyt szerzett, hogy az élen tudott haladni többekkel együtt. Így lehetett ő a legjobb magyar versenyző, és ezt a címet idén is igyekszik megszerezni.
A 100 éves Tour de Hongrie ezúttal abban is nagyra tör, hogy minden pillanatát követhetik a világszerte, és a hazai tévében is élőben közvetítik az összes versenynapot az elejétől a végéig.